Past Contest Winners

Past Contest Winners

Year International Contest Evaluation Contest Humorous Contest Table Topics Contest Tall Tales Contest
2021-2022 Stephanie Giannis (nominated entrant – won at Area level) Mike Kano-McCallum Mike Kano-McCallum Mike Kano-McCallum Mike Kano-McCallum
2020-2021 Nitay-Yair Levi (nominated entrant, 2nd place, 2021 World Championship of Public Speaking) Victor David (nominated entrant – won at Area and Division level) Stephanie Giannis Stephanie Giannis Richard Tainsh
2019-2020 Nitay-Yair Levi (District Champion, 1st Place District 70 International Speech Contest) Victor David (also won at Area level) TBC TBC  (Contest not held)
2018-2019 Matt Tonkiss Matt Tonkiss Matt Tonkiss Peter Anderson (Contest not held)
2017-2018 Matt Tonkiss Arjuna Thiru-Moorthy Matt Tonkiss Matt Tonkiss Antony Kong
2016-2017 Antony Kong Matt Tonkiss Paul Immelman Paul Immelman (Contest not held)
2015-2016 Matt Tonkiss Peter Anderson Matt Tonkiss Matt Tonkiss  (Contest not held)
2014-2015 Matt Tonkiss Nadiene Southern Rachel Beaney Paul Immelman (Contest not held)
2013-2014 Matt Tonkiss (also won at Area and Division – 2nd at District level) Matt Tonkiss (also won at Area and Division – 3rd at District level) Rachel Beaney Lila Contziu Rachel Beaney
2012-2013 Matt Tonkiss (also won at Area level) Kirrilie Oates (runner-up Philippa Duflou won at Area level) Matt Tonkiss (also won at Area level) Peter Anderson (also won at Area level) Lila Contziu
2011-2012 Adam Sives Jean-Marc Schwob (also won at Area level)  Dilip Agheda  Joanna Geary (Contest not held)
2010-2011 Hektor Czapla Kirrilie Oates Philippa Duflou (runner-up Adam Sives won at Area level) Paul Woodward (also won at Area level) (Contest not held)
2009-2010 Pieter Peeters (also won at Area level) Pieter Peeters (also won at Area level) Joanna Geary Hektor Czapla (Contest not held)
2008-2009 Alistair Gerard Dennis Szabo (also won at Area + Division levels) Dennis Szabo (also won at Area + Division levels) Ross Yiasemides (also won at Area level) Joanna Geary
2007-2008 Dennis Szabo Keith Anderson (also won at Area level) Mark Cowan-Aston (also won at Area level) Keith Anderson (also won at Area level) Dennis Szabo
2006-2007 Keith Anderson Chris Freeland Keith Anderson (2nd at Area, won at Division) Jean-Marc Schwob Dennis Szabo
2005-2006 Peter Anderson Keith Anderson (also won at Area level) Mike Kano Peter Anderson Joanna Geary
2004-2005 George Endacott Keith Anderson (also won at Area, Division, and District!) Peter Anderson Peter Anderson (also won at Area + Division levels) (Contest not held)
2003-2004 Samantha Woods (also won at Area level) Samantha Woods Keith Anderson Keith Anderson (also won at Area level) Peter Anderson
2002-2003 Keith Anderson Annette Wheeler (also won at Area level) Keith Anderson Keith Anderson (also won at Area level) (Contest not held)
2001-2002 Keith Anderson (also won at Area level) Keith Anderson (also won at Area level) Chris Henwood (also won at Area level) Keith Anderson (Contest not held)
2000-2001 Keith Anderson Keith Anderson Keith Anderson (also won at Area level) Keith Anderson (Contest not held)
1999-2000 Anita Verdey (also won at Area level) Anita Verdey Keith Anderson (also won at Area level) Keith Anderson (also won at Area level) (Contest not held)
1998-1999 Keith Anderson (also won at Area level) (Contest not held) Mike Flanagan (also won at Area level) Mark Schlink (Contest not held)
1997-1998 Annette Wheeler Keith Anderson Keith Anderson (also won at Area level) (Contest not held) Keith Anderson
1996-1997 Keith Anderson James Colquhoun Alex Deville Keith Anderson (also won at Area level) Keith Anderson
1995-1996 Keith Anderson James Colquhoun Bob Joseph Keith Anderson Annette Wheeler
1994-1995 David Sweet Keith Anderson Marion Kraemer Keith Anderson Patricia Boyle
1993-1994 David Sweet (also won at Area level) Keith Anderson Marion Kraemer Keith Anderson John Young
1992-1993 David Sweet Heather King Pam Fraser (also won at Area level) Keith Anderson Keith Anderson (also won at Area level)
1991-1992 Heather King David Sweet Keith Anderson
1990-1991 Heather King Richard Morris (also won at Area level) Thomas Barlow (also won at Area level)
1989-1990
1988-1989
1987-1988 _ John Hoffman (also won at Area level)

Comments are closed.